Ana Sayfa » Big Data - Büyük veri nedir?

Big Data - Büyük veri nedir?

Büyük veri dediğimiz konuyu en basit ve anlaşılır halde anlatmak için bir kaçparagraf yazmak istiyorum. Big data yani büyük veri bir çok tez tanımlama yapıldı yeniden tanımlama yapmaya gerek yok.  

Bir kaç sene evvel kolaylık hatırlayabildiğim bir zaman da " Dakika da 21 yeni web sitesi açılıyor. " diyerek yeni rakiplerin çıktığından konuşuyorduk.

Özellikle her yeni açılan blog sitelerinde, insanlar kendilerine ait her türlü bilgiyi paylaşarak not alırlar yada tanıtım yaparlar. Her gün yeni bir fenomen ile tanışırız ve kedi videolarından, başkanlık seçimlerine kadar anlık bilgiye ulaşırız.

Bir zamanlar üreticiler ürünlerini tanıtmak için gazeteler radyolardan yararlanırken bu reklamların kalıcı olması ve ileride rapor alınabilir olması gerektiğine kanaat getirdiler.

Cep telefonlarınında yeterli bellek ve internete ulaşması ile her an yeni bilgilere ulaşabiliyor olduk.

Tabi ki bunun yanında gelişen kamera ve ses aygıtları ile her an videolar paylaşıyor ve düşük maliyetle iletişim kurabiliyoruz.

Üreticiler bu gelişmeleride kullanmak istediklerinde aldıkları yorumlara göre yeni ürünler üretmeye karar verdiler. Anketler yapılarak insanların nabızları kontrol ediliyor ve yeni üretmek istedikleri ya da güncellemek ürünleri/hizmetleri buna göre seçiyorlar.

Bir diğer konu ise insanlar paylaşıma başladıkları andan itibaren takip etmek zorunda oldukları ortamda çıkmaya başladı. İzledikleri TV programlarında ki gelişmeleri ya da gittikleri günlerde ki konuları takip etmek için birbirlerinden yardım almaya gerek duydular.

Bir ilaç hakkında prospektüs okumaktansa arama motorlarını kullanmak çok daha hızlı cevap veriyorlar.

Aşağıda da görebileceğiniz gibi günü her dakikasında yaşanan bilgi paylaşımları raporlanmış. Ulaşabildiğim en son rapor bu şekilde ve geçmişe bakarak şunu fark ediyoruz; her yıl bir önceki yılın 2 katı bilgi paylaşılıyor.

 

Data never sleeps. Her dakika Dünya'da neler oluyor.

 

Bu şu demek oluyor; bir satıcı iseniz ve müşterilerinizin düşüncelerini öğrenmek istiyorsanız mutlaka sosyal ağ içerisinde olmanız ve her günü takip ederek satışlarını artırmaya çalışmalısınız.

 

Konusunda saçlarını ağırtmış bir hocamın söylediği gibi: "Gelecek yıla ait bir hazırlık yapacaksanız son 5 yılın raporlarını kontrol etmeniz ve tekrar kontrol etmeniz gerekir."

 

Yani elinizdeki data son 5 yıldaki satışlarınızın detaylı raporlanmış hali olmalıdır ve ancak buna göre bir sonraki yıla daha nokta atışı hazırlık yapabilirsiniz.

 

Bu herhangi bir konuda girşimcilik yapacak birey ve/veya şirketleri korkutabilir ama korkmayın! Uzmanlardan yardım alabilirsiniz. Bilgi artık herşeydir.

 


Muslu YÜKSEKTEPE

5/5

Önceki Konu: ElasticSearch - delete. İndex ( Kayıt ) silmek.
Sonraki Konu: Big Data & ElasticSearch

RSS, Sitemap.xml