Ana Sayfa » Türkiye nin arama motoru projesi

Türkiye nin arama motoru projesi

Bu yazıya muhtemelen bir arama motoru yardımı ile ulaştınız. Türkiye'de bir çok film, çizgi film ve karikatürlerde robotlar ve uzaylılar Türk'leştirilerek küçük görülmüş ve Türk teknolojisinin gelişmesinin imkansız olduğu düşündürülmüştür.

Oysa ki teknolojilerin dili olmaz. Bulunulan bölgeye, ülkeye, kıtaya ya da tüm Dünya'ya yardımcı olunacak daha fazla imkan ve kolaylık sağlanacak Ar-Ge yapılmalıdır.

Türkçe teknoloji sadece if yerine eğer kullanmak ya da tüm donanımın Türkiye'de üretilmesi demek değildir. Türkiye'ye yeni olanaklar sağlayacak bir teknoloji yerli ve milli bir adımdır.

Her türlü alt yapının Türk insanları tarafından Türkiye'de üretilmesini beklemek gereksizdir. Amaç üretim aşaması değil sonucunda nasıl bir fayda sağlanılacağıdır.

Büyümüş ve sürekli büyüyen firmalarda bakıldığında üretim yerleri hakkında takıntıları yoktur. Çalışanları arasında dil desteği vermeleri için farklı kültürlerden insanlar vardır. Sadece bir dili bilen insanlara destek vermek boşu boşuba milliyetçilik yapmak ve beklemektir.

Ayrıca; yerli bir arama motorunun olması, bilgilere kolaylıkla ve hızlı ulaşılmasını da sağlar. Hukuki çerçeve içerisinde istenilen bilgiye ulaşmak bir kaç gün alacaktır. Bu da çözülmesi gereken güvenlik suçlarını hızlandırır ve vatandaşlara daha fazla güven verir.

 

Bu amaç ile uzun süredir geliştirdiğimiz arama motoru alt yapımızın çalışmalarına ve paylaşımlarına devam edeceğiz.


Muslu YÜKSEKTEPE

5/5

Önceki Konu: Big Data & ElasticSearch
Sonraki Konu: Türkçe yapay zeka ve arama motoru

RSS, Sitemap.xml