Ana Sayfa » Türkçe yapay zeka ve arama motoru

Türkçe yapay zeka ve arama motoru

Yapay zeka çalışmaları Türkiye'de ve yurtdışında, çok uzun süredir bir çok firma tarafından yürütülmektedir. Bu gelişmeler, firmaları rakip yapmadığı gibi ortak çalışmalar yapmaya da yardımcı olmaktadır. 

Yapay zeka; insanların normal yaşamlarında karşılaktıkları koşulları yazılım dilleri ile depolayarak daha sonra başka insanların kullanımına açmalarıdır.

Bazen yapılması gereken işlerde yardımcı olabilecekleri gibi bazen de yapılması gereken işin kendiliğinden yapılmasına olanak sağlar.

Her dil, şive, kültür, lokasyon ve etnik sebepler gibi farklılıklar yapay zekanın geliştirilmesinde zorluklardır. Bu sebeple sadece yazılımsal ve/veya donanımsal alt yapılar yeterli değildir. Gerçek verilerden yararlanılması için sosyal bilim çalışanları, tıp çalışanları, siyasi bilimler ve bilim insanları gibi bir çok kişilerden de yararlanılması gerekir. 

Bir arama motoru; kullanıcının ne istediği anlamak ve doğru bilgi göstermek için yine yapay zekadan faydanlanmak zorundadır. Bu sebeple Google aranılan bölgeye ve/veya dile göre farklı sonuçlar göstermektedir.

Bundan sonra ki derslerde de bu tarz çalışmalarda akademik destek alarak anlatmaya devam edeceğiz.


Muslu YÜKSEKTEPE

5/5

Önceki Konu: Türkiye nin arama motoru projesi
Sonraki Konu: If yerine Eğer kullanmak

RSS, Sitemap.xml