Ana Sayfa » Arama motorları tarihçesi

Arama motorları tarihçesi

 

1990 yılında Archie ile anonim FTP ( Dosya aktarım iletişim kuralı ) klasörlerindeki dosyaları tarama ile başlayan arama motoru ihtiyacı 1991 ve 1992 de Veronica ve Jughead ve 1994 de Wandex ve AliWeb ile devam etti.

Wandex ilk internet botu ve AliWeb web sitelerindeki bilgileri kullanarak tarama yapan ilk arama motorlarıdır.

1994 yılında bir ilk olan tam metin ( full text ) tarayıcı arama motoru olan WebCrawler taranan tüm kelimeleri listelemeye yarıyordu.

Yine 1994 te yazılan Lycos ilk ticari arama motorudur. Daha sonra Altavista ve Yahoo! ile arama motorları gelişmeye başladı ve 1998 de kurulan Google ile hem ticari hemde bireysel kullanımlar için yeni bir teknoloji başlamış oldu.

Artık tüm internet kullanıcıları bir web adresine ulaşmak için arama motorlarını kullanırlar. Bir çok tarayıcı ana sayfasında yada toolbarlar ile direk arama yaptırmaya yardımcı olurlar.

Ancak bir çok arama motoru sorgu sonuçlarında doğru içerikli sayfayı getirmek için ilgili yada ilgisiz yönlendirme yaparlar.

Aslında arama motorları sayfa sahipleri tarafından eklenen metinleri taradıkları için içlerinde geçen tüm bilgileri alırlar ve birden çok kriterden geçirerek sıralama yapmaya çalışırlar.

Son yıllarda popüler olan arama motoru optimizasyonu bu 3 işlemden sadece tarama aşamasında yapılan çalışmalardır.

SEO olarak adlandırılan çalışmalar; ülkemizde de bir çok ilgilenen birey ve şirket tarafından yapılmaktadır. Sorgu sonucunu değiştirmek için sayfa içinde ve dışında yapılan işlemlere genelde SEO denir ama seo aslında kendi sayfanıza yaptığınız müdahalelerdir.

Bir yazılımcı olmadan SEO yu anlamak imkansızdır. 


Muslu YÜKSEKTEPE

5/5

Önceki Konu: Arama motoru kütüphaneleri
Sonraki Konu: SEO nedir? Doğru SEO nasıl yapılır?

RSS, Sitemap.xml